Kariyer
11.09.2017 - 11:11 | Son Güncelleme: 11.09.2017-11:28

Yıllık izin paraya çevrilir mi?

Çalıştığı iş yerinde iş yoğunluğu yüzünden yıllık iznini kullanamayan veya hak ettiği süreden daha az bir süre izin kullanmak zorunda olanlarda pek çok soru işareti oluşuyor. Yıllık izin paraya çevrilir mi?Yıllık izinde zaman aşımı ne kadardır?

Yıllık izin paraya çevrilir mi?

Yıllık izin, çalışanların sahip olduğu Anayasal haklardan biri. Ancak özellikle yaz tatili gibi yoğun dönemlerde birçok nedenden ötürü yıllık izin konusunda karmaşa yaşanıyor. Belli bir süre çalışan işçinin, bedenen ve ruhen dinlenebilmesi, aynı zamanda iş motivasyonunun artması için İş Kanunu'nda da belirtildiği üzere kendisine tanımlanan yıllık izni kullanması gerekiyor. Çalışanın veya iş verenin kendi isteğiyle dahi bu haktan vazgeçmeleri yasaya aykırı durum oluşturuyor.

Yıllık izin paraya çevrilir mi?
Eğer sözleşmenin feshi gibi ekstra bir durum oluştuysa ve çalışanın içeride kullanmadığı yıllık izni varsa, bu izin günleri paraya çevrilebilir. Bunun dışında iş sözleşmeleri devam eden çalışanın, yıllık izin günleri paraya çevrilemez. Yıllık izin kullanmaya hak kazanmak için en az 1 sene çalışmış olmanız gerektiğini unutmayın.

Yıllık izne çıkarken avans alınabilir
Çalışan izne çıkarken, yıllık izin dönemine ait olan miktarı alabilir. Bu uygulama ile işçinin yıllık izin döneminde elinde yeterli miktarda para olması hedefleniyor.  

Yıllık izinde zaman aşımına dikkat
Burada dikkat edilmesi gereken konu çalışanların iş sözleşmesinin sona erdiği durumlarda, ödenecek olan yıllık izin ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıllık hak düşürücü süre bulunmakta. Bu süre iş sözleşmesinin feshi tarihinde başlıyor. Bu ödeme yapılırken de son kazandığı ücretin esas alınması gerekiyor.

Zeynep BALİÇ

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Timsah hangi takımın simgesidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.