Kariyer
01.03.2018 - 14:12 | Son Güncelleme: 01.03.2018-14:43

Yıllarca evde yufka açtı, şimdi günde 3 bin yufka üretiyor

Gaziantep'te yaşayan Sultan Bay, yemek yaparken kullandığı yufkaları yıllarca evde kendisi açtı. Yufka ve hamur konusunda yakın çevresinde nam salan Bay, yavaş yavaş çevresine ve yakın köylere bile yufka açıp satarak para kazanmaya başladı. Zaman geçtikçe işlerini büyüten kadın, şu anda bir imalathane sahibi ve günde 3 bin yufka üretiyor.

Yıllarca evde yufka açtı, şimdi günde 3 bin yufka üretiyor

Gaziantep'te yıllarca evinde ailesi için yufka açan Sultan Bay, hayalini kurduğu imalathaneyi yaklaşık 3 yıl önce hayata geçirerek günlük 3 bin yufka üretmeye başladı.

Hamur yapımından makine kullanımına kadar her işe koşturan ve köylere dahi yufka satan Bay, 4 kişiye istihdam sağladığı imalathanesini büyütüp fabrikaya dönüştürmenin hayalini kuruyor.

Sultan Bay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev kadını olarak kalmak istemediğini, yıllarca kendi parasını kazanmanın hayalini kurduğunu söyledi.

Uzun yıllar evde ailesi için yufka açtığını belirten Bay, buradan gelen tecrübesi ve eşinin desteğiyle yaklaşık 3 yıl önce yufka imalathanesi kurduklarını anlattı.

Bay, yola eşiyle çıktıklarını, makineleri İstanbul'dan aldıklarını belirterek, "Sonra ben tek başıma devam ettim. İlk başlarda çok zorlandım. Makineleri çözmek, siparişlere yetişmek, alım-satım gibi işlerle uğraşıyordum. Her işe koşturuyordum. Zamanla eleman sayısını artırdım. Şimdi her şeyi rayına oturttum. Günde 3 bin ekmek yapıyoruz. Pazarları hariç haftanın her günü 12 saat çalışıyoruz. Yufkanın tanesini bir liradan satıyoruz ama çoğunlukla kiloyla tercih ediyorlar. Hamurunu mayalamıyoruz, sadece kepek ve un kullanıyoruz. Bu ekmeği alan bir daha bırakamıyor. Biz kuru olarak evlere teslim ediyoruz. Onlar istediği zaman ıslatarak tüketiyor. Ekmeklerimiz 6 ay dayanabiliyor. Çok fazla talep var. Şimdilik Gaziantep'in çevresine, köylere gönderiyoruz." diye konuştu.

"Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı"

Kendi parasını kazanmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Bay, "Bir kadının kendi ayakları üzerinde durması harika. İşimi kendim hallediyorum, paramı kazanıyorum. Öz güvenim arttı. Kadınlara kendi ayakları üzerinde durmalarını, kimsenin eline bakmamalarını tavsiye ederim. Ben 'başaracağım' dedim. Unu, kepeği erkeklerden alıyorum. Bana 'helal olsun' diyorlar. Onlar da mutlu oluyor. Onların dışında da övgüler alıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışında düşerek ölen dağcımız kimdir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.