Kariyer
08.05.2018 - 13:16 | Son Güncelleme: 08.05.2018-13:19

Türk aşçılar için yurt dışında çalışma imkanı

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıköz, Türk aşçılar, Türk mutfağı ve Türkiye'de aşçılık mesleğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk aşçılar için yurt dışında çalışma imkanı

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıköz, bir  program için geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk mutfağına ait, yöresel yemeklerin yapılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Açıköz, eskiden Türkiye'deki uluslararası otellerin başında hep yabancı aşçıların olduğunu belirterek, yabancı aşçı egemenliğinin artık sona erdiğini ve şu anda otellerin yüzde 95-96'sının mutfağının başına Türk aşçıların geçtiğini anlattı.

"Otelcilik, turizm ve aşçılık konusunda dünyayla kıyaslandığında Türkiye olarak artık daha yukarılardayız." diyen Açıköz, gençlere çok okumalarını ve dil öğrenmelerini tavsiye etti.

Açıköz, aşçılık okullarının Batılı ülkelerde 80-90 yıl önce açıldığına dikkati çekerek, Türkiye'de de son yıllarda üniversite bünyesinde gastronomi, yiyecek ve içecek gibi bölümler açılmaya başlandığını, bugün 40'ın üzerinde gastronomi bölümü bulunduğunu kaydetti.

 

"Zincir otellerin CEO'su olabilmeleri hiç zor değil"

Açıköz, gastronomi bölümlerinde çok yetenekli ve donanımlı gençlerin yetiştiğini vurguladı.

Yurt dışına aşçının dışında yönetici aşçılar da göndermeleri gerektiğini anlatan Açıköz, şöyle devam etti:

"Otelin en tepesine, üç beş otelin mutfağından sorumlu olan aşçılar yetiştirmemiz lazım. Gençlere bunu söylüyoruz. Bu, hayal değil. İşin mutfağından yetişiyorlar. Dolayısıyla bir otelin genel müdürü olmaları hatta zincir otellerin üst yöneticisi (CEO) olabilmeleri hiç zor değil. Gençler bu konuda cesaretlerini kırmasınlar ama hiçbir başarı da tesadüf değil.

Onun için bu sayı çok daha artacak. Bundan sonra beyaz üniformayı giyen bir Türk'ü aşçı diye pazarlayabilecek durumlara gelecek bu ülke yani önümüz çok açık. Dinamik bir gençliğimiz var."

 

"Bu ülkenin bütün değerlerine sahip çıkmamız lazım"

Açıköz, Türk mutfağının dünyada ilk 3'te olduğuna dikkati çekti.

"Aşçıyı ihraç ediyoruz ama aşçıyla beraber Türk mutfağını da ihraç edebilmemiz lazım." diyen Açıköz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türk aşçıları yurt dışına en iyi otellere gönderiyoruz ama onlar da kendi ülkesindeki yemek kültürünü oraya götürmeli. Burada yetiştirilen enginar, buğday, bulgur, fasulye, mercimek gibi sebze ve tahıllardan yapılan geleneksel yemekleri de mutfaklara koyabilmeli ki ülkeye döviz girdisi sağlansın. Bizim gençlerimiz, maalesef kuru fasulyeyi, kendi milli yemeklerini ve değerlerini öğrenmeden bir akıma kapılıyor, öncelikle yabancı mutfak hayranlıkları var.

Kendi mesleğimizle ilgili bu ülkenin bütün değerlerine sahip çıkmamız lazım."

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Üretim sözcüğünün karşıt anlamlısı hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.