Kariyer
03.04.2018 - 15:46 | Son Güncelleme: 03.04.2018-15:47

Tunceli'de çobanlar 6 bin lira maaşı az buluyor

Tunceli'nin Çemişgezek ve Pertek ilçelerinde çalışacak çoban bulmakta sorun yaşanıyor. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan aileler, 6 bin lira maaşla çalışacak çoban arayışlarından sonuç alamıyor.

Tunceli'de çobanlar 6 bin lira maaşı az buluyor

Hayvancılık zorlaştı

Çemişgezek'e bağlı Payamdüzü Köyü'nde hayvanları olan Nihat Yıldırım, hayvancılığın çok zor şartlarda yapıldığını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hayvancılık yapan kişilere daha fazla destek vermesini isteyen Yıldırım, "Artık hayvancılık yapmak çok zorlaştı, ürünlerimiz para etmiyor. Koyunları beslemenin zorlukları var. Çoban tutmamız gerekiyor. Yaylaya çıkmamız gerek. Yaylaları kiralıyoruz ama yayla yasağı var. Arpa, saman fiyatları almış başını gidiyor. Bütün bu emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Süt para etmiyor, peynir çok ucuz. Biz devletin bize el uzatmasını, özellikle  Afganistanlı ve Suriyeli çobanları çalıştırmamız için bizlere yardım etmesini ve yayla yasaklarının kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Çobanların maaşı valinin maaşından fazla

Hayvancılıkla uğraşan bir diğer kişi olan Ağa Yıldırım ise bölgedeki şartlardan ötürü çoban bulamadıklarını söyledi. 6 bin lira maaşla çalışacak çoban bulunamadığını ve çobanların 8-9 bin lira civarında maaş istediklerini söyledi. Ağa Yıldırım, "Bir çobanın maaşı şu an bir valinin maaşından daha fazlasıdır. Çoban arıyoruz, kimle konuşsak bizden aylık 8 bin 9 bin TL maaş istiyor. Sadece koyunları sağmak için bile çoban bulunmuyor. Şu anda Tunceli yaylalarının büyük bölümü yasak. Biz bu durumda hayvanları daha uzak illerin yaylalarına götürüyoruz, bu da nakliye masrafını iki katına çıkarıyor. Bütün bu zorluklara rağmen hayvanlarımızı ucuza satıyoruz. Peynir fiyatları çok ucuz. Şu an peynirin kilosu 8 liraya satılıyor" diye konuştu.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Tarihte bilinen ilk yazılı anlaşma, hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.