Kariyer
05.09.2017 - 09:30 | Son Güncelleme: 05.09.2017-11:07

Tatil sonrası işe nasıl adapte olunur?

Tatilden sonra işe başlamak ve işe adapte olmak kolay olmuyor. Birkaç ipucu sayesinde adaptasyon sorununu çözmeniz mümkün. İşe nasıl adapte olunur? Tatil sonrası sendromundan nasıl kurtulursunuz?

Tatil sonrası işe nasıl adapte olunur?

Yoğun iş temposu arasında en çok hayal edilen kısım şüphesiz tatiller. Süresi ne kadar olursa olsun her tatil, iş yoğunluğuna ara vermek ve küçük kaçamaklar yapmak için çalışanların sabırsızlıkla beklediği zaman dilimi ve birçok plan yapılıyor. Tatil sonrası işe adaptasyon sağlamak ise çalışanlar için zorlayıcı bir durum haline geliyor. 

İş stresinden uzakta geçirilen günlerin ardından işe adaptasyon sürecini doğru yöneterek, uzmanların tatil dönüşü adaptasyon depresyonu veya yaz depresyonu olarak tanımladığı sıkıntılardan kurtulmak oldukça kolay. 

Tatil bitiminden önce dönün
Tatilin son gününde eve dönüp, ertesi gün işe başlamak adaptasyonu zorlaştıran nedenlerin başında geliyor. Çalışanların tatil veya yol yorgunluğunun içinde kendilerine zaman ayıramadan işe başlamaları hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranmalarına neden oluyor. Bu yüzden tatil bitiminden birkaç gün önce dönmeleri ve kendilerine zaman ayırmaları önemle tavsiye ediliyor. 

Hobilerinize öncelik tanıyın
Günlük rutinlerinizin yanı sıra hobilerinize öncelik vermek ve tatilin bir kısmını bunlarla değerlendirmek size fayda sağlayacak. Örneğin tatildeyken bir yandan spor yapmak veya film izlemek, dinlenmenin yanı sıra hobilerinize de zaman ayırdığınız için daha keyifli hale gelecek. Böylece tatil sonrası kendinizi daha rahat şekilde işe hazır hissedeceksiniz. 

Olumsuz düşüncelere odaklanmayın 
Tatilin getirdiği olumlu enerjiyle kendinizi her zamankinden daha güçlü hissedebilirsiniz. Ancak bu gücü doğru şekilde değerlendirmek gerekiyor. İş yerinizden veya çalışma koşullarınızdan memnun değilseniz bile acele karar almayın. İşin yalnızca olumsuz yönleri üzerine düşünerek alacağınız ani bir karar ileride sizi yanıltabilir. Uzmanlar en çok istifaların tatil dönüşü adaptasyon sürecinde yaşandığının üzerinde duruyor. 

Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutun
Tatil bitmiş olabilir ancak bu eve kapanmanız için bir neden değil. İş temposu başlayınca sosyal hayatınızı ikinci plana atmayın. Hobilerinize veya arkadaşlarınızla birlikte yapacağınız etkinliklere zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Böylece iş stresi içinde boğulmayacak ve işe yeniden uyum sağlarken kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Kendinize zaman tanıyın
Tatil dönüşü özellikle evde sizi bekleyen işlere sarılmak, toplamış olduğunuz tüm enerjinin yitip gitmesine neden olacak. Üstelik iyi bir dinlenme süreci geçirmiş olsanız bile yeniden yorgun olarak iş hayatına dönmüş olacaksınız. Bu da özellikle psikolojik açıdan yıpratıcı ve zorlayıcı olacak. Yapmanız gereken günlük işleri planlayın ve hepsini bir anda bitirmek yerine parçalara bölerek planladığınız zaman diliminde tamamlayın. 

Yoğun iş temposu içinde kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Ve haftasonu tatili dahil sahip olduğunuz tüm küçük kaçamakları özellikle iş hayatınızın daha verimli ve daha az sıkıntılı hale gelmesi için sevdiğiniz şeylere vakit ayırarak değerlendirin.

Zeynep BALİÇ
  

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
İlk olimpiyat oyunları nerede düzenlenmiştir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.