Kariyer
01.06.2017 - 15:43 | Son Güncelleme: 01.06.2017-15:45

Süleymaniyeli kadınlar tamirhanede ekmeklerinin peşinden koşuyorlar!

IKBY'nin Süleymaniye kentinde ilk defa iki girişimci kadın, kentteki sanayi bölgesinde yağ değiştirme ve araç bakım tamirhanesini açarak ekmeklerini kazanıyor.

Süleymaniyeli kadınlar tamirhanede ekmeklerinin peşinden koşuyorlar!

AA

Irak'ın Süleymaniye kentinde ilk defa iki girişimci kadın, kendi işyerini açarak  hemcinslerinin yapmaktan çekindiği "araç yağ değiştirme ve bakım" tamirhanesini  açtı. 

Süleymaniye kentinde yaşayan Şadiye Hasan ve Nigar Fetah, Kürt  Bölgesi'nde son 3 yıldır meydana gelen derin ekonomik krizden etkilendi. Hasan ve  Fetah, ailelerinin ekonomik durumuna katkı sağlamak için bölgede kadınların henüz  el atmadığı araç bakım işine girerek ayakta durmaya çalışıyor.

Kentin sanayi bölgesinde kiraladıkları bir işyerini ortak işleten  Hasan ve Fetah, araçların yağını değiştirip, genel bakımını yapıyor.

AA muhabirine konuşan girişimci kadınlar, araçlarını sanayiye getirmek  isteyen özellikle bayan sürücülerin kendilerini gördükleri zaman mutlu olup,  rahatladıklarını söylüyor.

Ekmeklerini kazandıkları işyerini açmadan önce yakınları ve çevreleri  tarafından böylesi bir iş yapmalarının çok yadırganıp eleştiri aldıklarını  söyleyen Hasan, "Bu işi yapan ilk kadın olduğumuzdan dolayı böyle eleştiriler  almamız normal. Biz de erkeklerden herhangi bir farkımız olmadan bu işi  yapabileceğimizi gösterip, başardık." dedi.

"Bize bakıp, örnek alabilirler"

Sanayide tamirhane açmadan önce ev hanımı olduğunu belirten Hasan,  "Kendi aracımın yağını değiştirip, gerekli bakımları yapıyordum. Bunu uzun bir  süredir kimseden yardım almadan yapıp, daha ileri teknikleri öğrenerek kendi  işyerimi açtım." diye konuştu.

Evde oturup hiçbir iş yapmayan kadınlara seslenen Hasan, "Bize bakıp,  örnek alabilirler. Kendi ayakları üstünde durmak istiyorlarsa dışarı çıkıp,  işlerini kursunlar. Yaptığım işin başta aileme daha sonra da çevremdekilere büyük  fayda sağladığı kanaatindeyim." dedi.

Durumunun iyileşmesi ve işlerinin açılması halinde daha büyük bir  işyeri açmayı planladıklarını dile getiren Hasan, İleride araçların komple  bakımını yapabilecek bir yer açmak istediğini kaydetti.

Hasan'ın iş ortağı Fetah ise böyle bir teklif geldiğinde ilk önce  karar veremediğini söyleyerek daha sonra bunun kendisi için çok faydalı olacağı  kanaatine vardığını belirtti.

Fetah, "Bu işi yapmaktan çok mutluyum. Kadınların da erkekler gibi iş  hayatına girmesi lazım. Ancak ellerinde azda olsa bir sermayenin olması  gerekiyor." ifadesini kullandı.

  

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.