Kariyer
14.09.2017 - 14:55 | Son Güncelleme: 14.09.2017-15:24

Stres vücudu nasıl etkiliyor?

İş hayatının en önemli sorunlarının başında stres geliyor. Stres ve endişe beraberinde birçok farklı probleme zemin hazırlıyor. Stres vücudu ve zihni olumsuz yönde etkilerken iş performansının da düşmesineneden oluyor. Stresin vücuda etkileri nelerdir? Stresle nasıl baş edilir?

Stres vücudu nasıl etkiliyor?

Hayatın hemen hemen her alanında gün içinde pek çok farklı ortamda bulunuyor, duygusal olarak iniş çıkışlar yaşıyoruz. Stresin birçok kaynağı olabilir. Çevre, düşünceler ve hayata bakış açısı farkı dahi stres kaynağı olabilir. Stres herkes için son derece olağandır ve aynı zamanda hepimiz stresle başa çıkma eğilimindeyiz.

Gergin veya baskı altında hissedilen anlarda vücuda adrenalin, kortizol gibi stres hormonları salgılanır. Bu vücut için uyarı anlamına geliyor. Aynı zamanda bu uyarı içinde bulunulan durumla başa çıkmaya yardımcı olan fizyolojik değişimleri göstermesi açısından önemli. Hep olumsuz olarak algılıyoruz ancak stres aslında vücudun verdiği olumlu bir tepki. Stres algıların daha açık olmasına, daha dikkatli çalışmaya ve yapılan işe odaklanmaya yardımcı oluyor. Hissedilen baskı azalmaya ve daha rahat hissetmeye başladığımızda vücut bu durumu dengelemeye başlıyor ve sakinleşiyoruz. Ancak stres yaratan durumlar çok sık tekrarlamaya başladığında ve olumsuz düşünceler stres ile mücadele etme bilincini bastırdığında, vücutta bir takım önemli problemler ortaya çıkıyor.

Stresin vücuda etkisi

Stresli anlarda ilk olarak solunum sistemi etkilenir ve solunum sisteminde değişiklikler meydana gelir. Daha derin ve hızlı nefes almaya çalışırız. Bu konuşmayı da etkiler. Nefesi doğru kullanamayız. Astım hastaları ve panik atak rahatsızlığı olanlar için bu durum biraz daha zorlu.

Stres, bağışıklık sistemini de etkiliyor. Stresli anlarda vücudun salgıladığı kortizol bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve bağışıklık sistemi zayıfladığında başta enfeksiyon olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma riski de artıyor.

Stresin en etkili etkilerinden biri kardiyovasküler sistemde görülüyor. Anlık stresler kalp atışı ve kan basıncını artırıyor, ancak stres uzun süreli olursa kronik hale dönüşüp kan damarlarına verdiği zarar yüzünden hipertansiyon ve kalp krizi gibi hayati önem taşıyan hastalıkların görülme ihtimali fazlalaşıyor.

Stres bazen yeme içme gibi günlük alışkanlık rutinlerinde değişikliklere neden oluyor. Örneğin beslenme alışkanlıklarında ciddi miktarda azalma veya artma olması reflü ve gastrid gibi önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden ne olursa olsun beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor.

Stresin zihinsel etkisi
Stres vücuda olduğu gibi duygular üzerinde de ciddi etkilere sahip. Günlük hayatta çeşitli nedenler yüzünden duygusal anlamda iniş ve çıkışlar yaşanması çok normal ancak stresli anlarda bu durum daha da artıyor. Normalden daha üzgün, daha sinirli veya daha huzursuz hissedebiliyoruz. Bu yüzden stres bizi kontrol altına almadan önce bizim onu yönetmeyi bilmemiz gerekiyor. İş hayatında ve günlük yaşam içinde birçok defa stres altında kalabiliyoruz ancak önemli olan bu stresi olabildiğince olumluya çevirip olumsuz etkilerini uzaklaştırmak.

Zeynep BALİÇ

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Timsah hangi takımın simgesidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.