Kariyer
19.07.2018 - 14:53 | Son Güncelleme: 19.07.2018-14:54

Steve Jobs çalışanlarından en iyi geri bildirimi almak için ne yapıyordu?

Kimse patronuna kötü haberi söylemekten hoşlanmaz. Ancak iyi bir yönetici olmanın yolu da çalışanlarınızın ne bildiğini ve ne düşündüğünü anlamaya bağlıdır. Sadık çalışanlardan dürüst bir geri bildirim nasıl alınır?

Steve Jobs çalışanlarından en iyi geri bildirimi almak için ne yapıyordu?

Skype'ın üst düzel çalışanlarından Andy Raskin, Steve Jobs hakkında duyduğu bir sohbeti anlattı. Raskin, Steve Jobs'ın çalışanlarından en iyi geri bildirimi almak için ekip toplantısında onlara neyin işe yaramadığını sorduğunu söyledi.

Raskin, Jobs'la ilgili olayı "Jobs, Pixar toplantılarına geldiği zaman onu çabucak yakalamak zorundaydınız. Çünkü o, birden fazla departmanla (otomobiller, teknoloji, vs.) aynı anda bir araya gelirdi. Jobs'ın yardımına hangi noktada ihtiyaç duyulduğunu tespit etmesi gerekiyordu. Farklı departmanların her birinde bir düzine insan vardı. Her oturumda bir kişiyi seçer ve ona 'Pixar'da neyin çalışmadığını söyle' derdi. şeklinde anlatıyor.

Raskin, Jobs'ın çalışanın değerlendirmesini kabul ettikleri takdirde bu değerlendirmeyi toplantıdaki diğer kişilere sorarak teyit ettirdiğini söylüyor. Jobs'ın hangi konuda müdahale edilmesi gerekiyorsa onu bulana kadar iki soru arasında gidip geldiğini söylüyor.

Steve Jobs'ın soruları şeffaf olduğu ve doğrudan bir talep içerdiği için işe yarar. Basit bir evet ya da hayır cevabı bu sorular için yeterli olmayacağından çözüme yöneliktir. Ekibinizin yeteneğine güveniyorsanız mutlaka işe yarar bir yöntemdir.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.