Kariyer
22.05.2018 - 12:22 | Son Güncelleme: 22.05.2018-12:26

Staj deneyimleri başarılı bir kariyerin ilk adımı

Üniversite okurken ya da üniversiteden sonra staj yapmak ve tecrübe kazanmak iş hayatının olmazsa olmazlarından. Peki özellikle yaz aylarında staj yapmak için neler yapmalı?

Staj deneyimleri başarılı bir kariyerin ilk adımı

Teorik bilgiyi pekiştirmek ve pratik bilgi edinmek, profesyonel hayatın simülasyonunu yaşamak, network geliştirmek, mezuniyet sonrasında kolay iş bulmak ve hatta o işi gerçekten yapmak isteyip istemediğine karar vermede yardımcı olmak gibi sayısız avantajı olan stajlar özellikle üniversite öğrencileri için çok önemli. Online kariyer platformu toptalent.co, özellikle yaz dönemi stajlarının önemine dikkat çekiyor.

Seçeneklerin bol olduğu kadar rekabetin de arttığı yaz dönemlerinde staj yapmak için çok geç kalmadan araştırmalara ve başvurulara başlanması gerektiğini vurgulayan platform, yaz aylarını verimli geçirmek için öğrencilerin izleyeceği en doğru yolun staj yapmaktan geçtiğini belirtiyor. Websitesinde CV hazırlamadan, mülakat tekniklerine birçok konuda önemli tavsiyeler sunan platform, henüz staj bulamayan gençlere önemli tavsiyelerde bulunuyor: 

1. Araştırmalarınızı genişletin

Gelecek planlarına en uygun stajı bulmak için ancak “hedef şirketler listenizi” geniş tutmanızda fayda var. Büyük global şirketler dışında, yeni kurulmuş işletmeleri ve kar amacı gütmeyen organizasyonları da listenize ekleyebilirsiniz. Yeteneklerinizin daha kolay fark edilebileceği küçük ve orta ölçekli şirketleri de bu listeye ekleyebilirsiniz. Listenizi yaptıktan sonra, şirketlerin kendi web sitelerinden başvurmak ya da sıradan kariyer sitelerini kullanmak yerine, bağlantınızın bulunduğu ya da bağlantı kurabileceğinizi düşündüğünüz kişilerle iletişim kurmayı deneyin. Bu kişinin işe alım müdürü ya da supervisor olmasına gerek yok. Fakat yine de sizin şirkete alımınızda referans olabilecek kadar etkili bir çalışan olması iyi olur. 

2. Hayal edebileceğiniz herkese ulaşın

Networking staj bulmak için de anahtar olabiliyor. O nedenle çalışmak istediğiniz şirketlerde çalışan kişilerle, sosyal medya kanallarından ulaşıp iletişim kurarak, birebir ilişki geliştirmeye çalışın. Bu kişilerle yüz yüze tanışabileceğiniz sektörel etkinliklere, yerel buluşmalara mutlaka katılım gösterin. Ancak, bu emek gerektiren süreci daha da kısaltmak için bağlantılarınızı önceliklendirmeniz faydalı olabilir.

3. Odaklı Kalın

Staj veya iş ararken en kritik unsurlardan bir tanesi de odaklı kalmak. Hangi iş olursa yaparım devri ve yaklaşımı artık sona erdi. Hazırlayacağınız başvuru niyet mektubu ve CV’niz hangi alana odaklandığınızı veya odaklanmak istediğinizi net şekilde söylemeli. Şirketler gerçekten bir alana tutkusu ve ilgisi olan yeteneklerle, ayran gönüllü olanları ayrıştırmak konusunda oldukça dikkatli ve seçici davranırlar.

Ayrıca, Türkiye’de faaliyet gösteren ve alanında öncü olan global ve ulusal şirketlerin iş ve staj programlarına toptalent.co üzerinden kolayca başvurarak en iyi şirketlerde kariyer yolunu açabilirsiniz. 
 

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.