Kariyer
03.05.2017 - 09:50 | Son Güncelleme: 03.05.2017-9:52

Son bıçak ustası yarım asırdır mesleğini sürdürüyor

Manisa'da yaşayan 69 yaşındaki Raşit Kanat, 45 yıl önce başladığı mesleği el yapımı bıçakçılığı yaşatmaya çalışıyor. Çırak yetişmemesinin üzüntüsünü yaşadığını söyleyen Kanat, Çin malı bıçakların kalitesiz olduğunu belirterek, vatandaşları uyardı.

Son bıçak ustası yarım asırdır mesleğini sürdürüyor

Şehzadeler İlçesi'nin Çarşı Mahallesi'nde yarım asıra yakın bir zamandır bıçakçılık mesleğini sürdüren evli ve iki çocuk babası Raşit Kanat, el yapımı bıçakçılığı yaşatıyor. Kanat'ın yaptığı bıçaklar, keskin ve dayanıklı olması sebebiyle ülkenin dört bir yanından alıcı buluyor. İlçede mesleğinin son ustası olmasından dolayı işlerinin iyi gittiğini söyleyen Kanat, tek sıkıntısının kendisinden sonra mesleğini bırakacak çırakların yetişmemesi olduğunu söyledi.

"SEYYAR BIÇAKÇILARDAN BIÇAK ALMAYIN"

Bıçakçılık mesleğinin Çin malı bıçaklara karşı direndiğini belirten Kanat, vatandaşlara mağdur duruma düşmemeleri için bıçakçı dükkanlarından bıçak almaları konusunda tavsiyede bulundu. Kanat, "45 senedir bıçakçılık yapıyorum. İşlerim iyi. Meslekte çırak yetişmediğinden mecburen tek başımıza mesleğimize devam ediyoruz. Bu mesleğin artık son ustalarından biriyim. Son usta olduğumuz için de vatandaşlar bana geliyor. İşimden memnunum. Bu meslek sayesinde ev aldım, işimi kurdum ve iki çocuğumu evlendirdim. Günümüzde Çin malı bıçaklar çıktı. Bunlardan mustaribiz. Bıçaklar kalitesiz olduğundan, kesmiyor. Herkese dükkanlardan bıçak almaları konusunda tavsiyede bulunuyorum. Vatandaşlarımız seyyar bıçakçılardan bıçak almasınlar" diye konuştu.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Aşağıdakilerden hangisi günlük olarak basılır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.