Kariyer


Galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol tuşlarını kullanabilirsiniz.

Kariyer | 15.1.2018 - 18:22

Programlamada çığır açmış 3 kadın

Programlamanın tarihi çok eskilere, 1800'lerin başına dayanıyor. Gelişim göstermesi her ne kadar 100 yıl almış olsa da dünyanın ilk bilgisayar programcısı, bir kadın: Ada Lovelace. Ada Lovelace ile beraber programlama ve kodlama konusunda çığır açmış 3 kadının hayatına bakalım.

Programlamada çığır açmış 3 kadın

1- Ada Lovelace (1815-1852)

Ada Lovelace, İngiliz şair Lord Byron'un kızıdır. Annesi ise matematik sevdalısı biriydi. Ada, ailesinin bu iki özelliğini kendinde birleştirdi ve sayılarla yazıyı harmanlayarak program yazmayı denedi.

13 yaşında bir uçan makine prototipi tasarladı. İngiliz matematikçi, analitik filozof, makine mühendisi ve programlanabilir bilgisayar fikrini ortaya atan-bilgisayar bilimcisi olan Charles Babbage, Ada'nın bu girişimden etkilendi. Ada Lovelace, bir makalesinde bir hesaplama metodundan bahsediyordu. Bu metod, tarihteki ilk bilgisayar programı olarak kabul edilir ve gerçekten de bilgisayara uyarlanan ilk yazılımdır.

Yorum Yazın
Gönder
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.