Kariyer
02.10.2014 - 14:25 | Son Güncelleme: 02.10.2014-14:27

MIT, Türkiye’nin en genç sosyal yenilikçisini seçti!

YGA öğrencisi Duygu Kayaman, kendisi gibi görme engelli kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran projesi ile ülkemizi MIT tarafından düzenlenen yarışmada temsil edecek.

MIT, Türkiye’nin en genç sosyal yenilikçisini seçti!

Sosyal bilinçli liderler yetiştirmek vizyonuyla kurulmuş olan Young Guru Academy (YGA) öğrencisi, 25 yaşındaki Duygu Kayaman, kendisi gibi görme engelli kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran “Hayal Ortağım” projesi ile ülkemizi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından düzenlenen “Innovators Under 35” yarışmasında Amerika’da temsil etmeye hak kazandı.Dünyanın en prestijli üniversitelerinden MIT tarafından bu yıl on altıncısı düzenlenen ve teknolojideki gelişmeleri etkileyecek yaratıcı ve cesur gençleri keşfetmeyi amaçlayan “Innovators Under 35” yarışmasının Türkiye sonuçları açıklandı. Ülkemizde ilk defa bu yıl düzenlenen yarışmanın ödül töreninde 25 yaşındaki görme engelli YGA üyesi Duygu Kayaman, “Hayal Ortağım” adını taşıyan mobil uygulaması ile birincilik ödülüne layık görüldü.

2014 yılında dünyanın en büyük mobil teknoloji organizasyonu GSMA tarafından “En İyi Mobil Uygulama” ödülünün de sahibi olan “Hayal Ortağım”, görme engellilerin günlük gazetelere, kitaplara, dergilere, eğitimlere veya konum bazlı servislere ücretsiz olarak ulaşabilmesini sağlıyor. Ödüllü uygulamasını geliştirirken “Türkiye’deki her bir görme engelliye” ulaşmayı hayal ettiğini ifade eden ve yarışmanın en genç finalistlerinden biri olan Duygu Kayaman, Young Guru Academy (YGA) çatısı altında, Teknotim ve Turkcell işbirliği ile hayata geçirdiği projesinde günlük hayatında karşısına çıkan zorlukları göz önüne aldı.

Sosyal bilinçli liderler yetiştirmek vizyonuyla 2000 yılında uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye’de kurulan YGA’ya, 2008 yılında seçilen ve beş bin saatin üzerinde sahada eğitim alan Duygu Kayaman öncelikle, bir YGA projesi olan ve görme engellilerin ekonomik ve sosyal gelişimlerini hedefleyen “Kör Lider Projesi”nde sorumluluk aldı. Kayaman, bu kapsamda Türkiye’de 11 görme engelli ilköğretim okulunda faaliyet gösteren Kör Liderler Projesi’ni yürüttü. 2010 yılında ise görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştıran “Hayal Ortağım” uygulamasının geliştirilmesine liderlik etti.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Argoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.