Kariyer
21.11.2017 - 14:42 | Son Güncelleme: 21.11.2017-15:28

Melek yatırımcı nedir?

Girişimcilik birçok insan tarafından yapılmak isteniyor fakat para sıkıntısı dolayısıyla yapılamıyor. Birçok fikir de bu yüzden yalnızca fikir olarak kalıyor ve hayata geçirilemiyor. Fakat 'melek yatırımcı' kavramının yaygınlaşması bu sorunu bir nebze olsun ortadan kaldırabilir.

Melek yatırımcı nedir?

Melek yatırımcı girişimciden ne bekler?

Melek yatırımcı, girişimcilerin fikirlerini maddi olarak destekleyen, işletme kurulmadan önce, işletmenin kuruluş aşamasında veya işletme kurulduktan sonra devreye girebilen bir kişi ya da kuruluştur. Yaptıkları maddi destek de geri ödemesizdir. Melek yatırımcının amacının kar etmek olmaması demek bile bile zarar etmeyi göze alması demek anlamına gelmiyor. Gelecek vaat eden bir girişim fikrini iyi bir sunumla melek yatırımcıya anlatarak onu ikna etmek gerekiyor.

Melek yatırımcı, yatırım yaptığı işletmeden beklediği, işletmenin büyüme potansiyelinin olması, tutarlı şekilde büyümesi, aynı klasmandaki diğer işletmelerle rekabet edebilecek seviyeye gelmesi ve bulunduğu kulvarda pastadan pay alabilmesidir.

ABD'de 300 bin, Avrupa'da 75 bin kadar melek yatırımcı bulunuyor. Türkiye'de de giderek yaygınlaşan bu girişim destekçiliği girişimcilere büyük imkanlar sağlıyor. Yurt dışında aktif olarak Melek Yatırımcı rolünü üstlenen şirketler, Türkiye’de yatırımcılara destek vermeye başlamışlardır. Yurt dışındaki pek çok Melek Yatırımcı sayesinde ülkemizde de girişimciler son yıllarda kendilerine finansal destek sağlayabiliyor. Melek yatırımcılar Türkiye'de genellikle büyük ve kendi alanında önde gelen şirketlerin yöneticileri oluyor.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Atatürk'ün manevi kızının adı nedir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.