Kariyer
02.02.2018 - 15:41 | Son Güncelleme: 05.02.2018-17:14

Küçükken şişman diye dalga geçilen genç, Dünyanın En Güçlü Adamı olma yolunda

Çocukken bile kilolu ve iri olan Burkina Fasolu Cheick Sanou, zamanla bu durumu lehine çevirerek güç ve dayanıklılığa dönüştürdü. Şu anda 24 yaşında olan Sanou, Dünyanın En Güçlü Adamı yarışması olan 'Ultimate Strongman'e katılıyor.

Cheick Sanou, bir powerlifter. Yani ağırlık kaldırma ve itme sporuyla uğraşıyor. Çocukluğundan beri her zaman iri ve kilolu olan Demir Biby lakaplı genç adam, küçükken kendisiyle çok fazla dalga geçildiğini ve bu durumun kendisini üzdüğünü anlatıyor.

Doğduğunda 5 kiloluk bir bebek olarak dünyaya geldiğini, 16 yaşındayken de 1.90 boyunda ve 122 kilo olduğunu söyleyen Demir Biby lakaplı sporcu, küçük yaşlardan beri spora meraklı olduğunu söyledi. Okuldayken jimnastik yaptığını fakat attığı taklalardan sonra mattan çıkan sesin komik olduğu için arkadaşlarının onunla alay ettiğini ve jimnastiği bu yüzden bıraktığını belirtti.

Atlet olma hayaliyle yaşadığını söyleyen Biby, "Sprinter olmak isterdim, iri olmama rağmen hızlıydım. Ama her koşuşumda bedenim dingilderdi, okuldaki çocuklar benimle dalga geçip 'şişko' derlerdi. Onlar için bir eğlenceydim, bu yüzden koşuyu bıraktım. Ama atlet olma isteğim hiçbir zaman geçmedi" dedi.

9 yaşındayken kendisiyle dalga geçen yaşça büyük bir çocuğu tüm gücüyle itelediğini ve çocuğun sınıfın öbür ucuna uçtuğunu görünce kendi gücünün farkına vardığını anlatan Demir Biby, lise eğitimini tamamlamak için Kanada'ya taşınınca hayatının değiştiğini söyledi. 17 yaşında Kanada'ya taşınan Biby, burada spora ve basketbola başlamasının her şeyi değiştirdiğini ve bir takıma ait olup o takımda ihtiyaç duyulan bir sporcu olma zevkinin bütün hayatını olumlu etkilediğini belirtti.

Ağırlık kaldırma ve itme sporu olan Powerlifting'le ise üniversitede tanıştığını ve 2013 yılında katıldığı ilk ağırlık yarışmasını kazandığını söyleyen Biby, aynı yıl Ulusal Şampiyona'yı da kazanmış ve Demir Biby lakabını almış.

Biby, 'Dünyanın En Güçlü Adamı' unvanını kazanan ilk Afrikalı sporcu olmanın en büyük hayali olduğunu söylüyor. Yaklaşan yarışma için sıkı bir şekilde çalışan Burkina Fasolu sporcu, dalga geçilen kilolu bir ergenken şimdi buralara gelmesinin kendisini gururlandırdığını söylüyor.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
82. Oscar Ödül Töreninde En İyi Film ödülünü hangisi almıştır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.