Kariyer
11.02.2017 - 12:29 | Son Güncelleme: 11.02.2017-12:49

Kariyer yapmak yerine memleketine hizmeti tercih etti!

Amasya'da Gümüşhacıköy Devlet Hastanesi Başhekimi Mümin Sarıkulak, tıp fakültesini bitirdikten sonra büyük şehirlerde çalışıp kariyer yapmak yerine ilçeye dönerek memleketine hizmet etmeyi tercih etti.

Kariyer yapmak yerine memleketine hizmeti tercih etti!

 

Tıp  fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra 6 yıl yurdun çeşitli kentlerinde  görev yaptı ardından memleketi Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine dönen Mümin  Sarıkulak, 31 yıldır ilçe halkına hizmet veriyor. 

İlçede 2002 yılında açılan devlet hastanesinin kurucu başhekimi olan Sarıkulak, halen bu görevini sürdürüyor.

Sarıkulak; "Dönem arkadaşlarımın çoğu profesör oldu, alanlarında  uzmanlaştı ve çok iyi konuma geldiler, ben de dahiliye uzmanı olarak memleketime hizmet ediyorum. Herkes kariyer yapmak zorunda değil, insanlara ve memleketime hizmet daha önemli" diyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1980 yılında dereceyle mezun olan 61 yaşındaki Sarıkulak, 6 yıl yurdun çeşitli kentlerinde görev yaptı. İçinde hep memleket özlemi bulunan Sarıkulak, 1986 yılında memleketi Gümüşhacıköy'deki sağlık merkezine dahiliye uzmanı olarak atandı.

En büyük hayali ilçeye devlet hastanesi yapılması olan Sarıkulak, 1991 yılında temeli atılan Gümüşhacıköy Devlet Hastanesinin inşaatına mesai saatleri dışında katkı vermeye çalıştı. 2002 yılında hizmete açılan hastanenin kurucu başhekimi olan Sarıkulak, halen bu görevini sürdürüyor.

"İnsanlara ve memleketime hizmet daha önemli"

Sarıkulak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinden önce  Gümüşhacıköy'de uzman bir hekimin görev yapmadığını söyledi.

Atandığı sağlık merkezinde hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için  çaba harcadığını belirten Sarıkulak, "Göreve başladıktan sonra devletimizin imkanlarını kullanarak sağlık merkezine yatak ilave ettim, cihazları tamir ettirdim. Burayı küçük bir hastane haline getirdim. Büyükşehirlerde çalışmayı hiç düşünmedim çünkü doğduğum topraklara hizmet etmek istiyordum." dedi.

Görev yaptığı yerin 10 bin nüfuslu küçük bir ilçe olduğuna dikkati  çeken Sarıkulak, şöyle devam etti:

"Dönem arkadaşlarımın çoğu profesör oldu, alanlarında uzmanlaştı ve  çok iyi konuma geldiler ama ben de dahiliye uzmanı olarak memleketime hizmet  ediyorum. Herkes kariyer yapmak zorunda değil, insanlara ve memleketime hizmet daha önemli. Ben burada aynı zamanda idareciyim ancak bu görevimi hep ikinci plana atıyorum. İlk işim hastalara bakmak, onlarla ilgilenmek. Başhekim odasında  günde 2 saat zor durabiliyorum, diğer zamanlarım poliklinik ve servislerde  geçiyor."

Sarıkulak, sağlık merkezinde görev yaparken bir köyde rahatsızlanan hastaya ulaşmak için aracıyla yola çıktığını ancak köy yolunda kaza geçirdiğini de anlattı.

Kazada bacağının kırıldığını ve kalıcı hasar oluştuğunu belirten  Sarıkulak, "Yan dal olarak kardiyoloji eğitimi almak istiyordum ancak hem kazanın etkisi hem de iş yoğunluğu nedeniyle buna fırsatım olmadı. Ben memleketimi, mesleğimi seviyorum, çocukluğum burada geçti. Halk da beni seviyor, insan sevildiği yerde durur ve oraya hizmet etmek ister. İnsanların şifa bulmasına vesile olmak en büyük zevkim. Bir hastam 'Allah razı olsun senden' dese yetiyor bana." ifadesini kullandı.

Sarıkulak, 37 yıllık hekim olduğunu, eskiden hastalara ilaç bulamazken şimdi son teknoloji cihazları kullandıklarının altını çizerek, "Son 15 yıldır sağlık alanında bu ülkede çok büyük devrimler oldu. Şimdi doktorluk yapmak daha zevkli, imkanlar daha fazla ve hastaya daha hızlı ve etkili hizmet verebiliyoruz." diye konuştu.

"Mümin hocadan memnun olmayan kimse yoktur"

Hastalardan Yaşar Solak da, Sarıkulak'ın, Gümüşhacıköy için bulunmaz  bir nimet olduğunu dile getirerek, "Mümin hocayı herkes sever ve sayar. Küçük bir  ilçede böyle bir doktorun bulunması bizim açımızdan büyük şans. Hastalara  ilgisinden ve alakasından çok memnunuz. Gümüşhacıköy'de Mümin hocadan memnun olmayan kimse yoktur." dedi.
 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.