Kariyer
08.10.2018 - 11:45 | Son Güncelleme: 09.10.2018-16:49

Kariyer değişikliğinden önce neleri düşünmek gerek?

Yaptığımız işten memnun olmamak, ilgi alanlarımızla ilişkili işlere yönelmek ya da sadece yeni bir işle çağa ayak uydurmak.. Kariyer değişikliğini mantıklı kılan pek çok şey olsa da, öncesinde üzerine düşünülmesi ve planlanması gerekenler de küçümsenecek cinsten değil.

Kariyer değişikliğinden önce neleri düşünmek gerek?

İyi bir gelecek kaygısı, işyerinde mutsuzluk ya da bunun gibi nedenler, yeni bir kariyer arayışına tüm çalışanları itebiliyor. Zorlu çalışma hayatı, yoğun çalışma düzeni, mesleki tatminsizlik gibi nedenlerle pek çok çalışan, yeni bir iş arayışına giriyor ve bu arayış boyunca zorluklarla da karşılaşıyor. Yeniliklere açık olmanın bile başlı başına zorlayıcı olduğu bir noktada, yeni bir kariyer için o büyük adımın nasıl atılması gerektiğiyle ilgili kaygıların yoğun olduğunu gözlemlemek mümkün. Eğer yeni bir kariyer haritası çizmek, başka bir sektöre ya da bambaşka bir pozisyona geçmek istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey öncelikle beklentileri ve tek yönlü hedefleri bir kenara bırakmak.

Tek yönlü hedefler ve beklentiler yavaşlatır

"Ben Pazarlama Müdürü olacağım!" gibi tek yönlü düşünceler, hedefleri sınırlandırarak sonuçların da tek yönlü olmasını sağlar. O unvanı alma ve alamama şansı yüzde elliden fazla olmayacaktır. Siyah ve beyaz netliğinde düşüncelere hapsolduysanız onlarca farklı karar verme şansını kaçırmış olacak ve sonuçların da siyah ve beyaz kadar net olmasına katlanmak zorunda kalacaksınız.

Bu noktada gerçekçi olmak ve değiştiremeyeceğiniz şeylerin de farkında olmak gerekiyor. Örneğin yerçekimini değiştiremeyeceğiniz için, ondan şikayet etmek yerine, yerçekimiyle yaşamaya alışmalısınız. Nitekim hepimiz, yerçekimiyle yaşamanın zorluklarını da kolaylıklarını da benimsedik.

Örneğin polis memuru olmak istiyorsunuz ancak boy sınırının altında kalıyor, gerekli fiziksel nitelikleri karşılayamıyorsunuz. Yaşınız itibariyle fiziksel gelişiminiz durduğu için daha uzun olamayacağınızı kabul etmeniz ve başka ihtimaller, başka şanslar denemeniz gerek. Hayata pozitif bakabilmek ve huzur odaklı seçimler yapabilmek bu kadar basit aslında.

Harika görünen her şey gerçekten harika mı?

Yaşadığımız, sahip olmak istediğimiz ve sahip olduğumuz her şeyin avantajları ve dezavantajları vardır. İş dünyası için de bu pekala geçerli bir durum. Düşük maaşlar, esneklik sunmayan çalışma ortamı, destek olmayan bir iş arkadaşı ya da çok daha fazlası, tek bir pozisyonda karşınıza çıkabilir. İş değişikliği yapmadan önce karşılaşabileceğiniz tüm zorlukları gözden geçirerek hareket ederseniz de hayal kırıklığı ihtimallerinizi düşürürsünüz. Hayal kırıklığına karşı hazırlıklı olmak, yeni bir yola çıkarken başarılabilecek en büyük şeylerden birisi.

Andaç ÜZEL

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.