Kariyer
17.08.2018 - 12:51 | Son Güncelleme: 17.08.2018-12:56

İş yerinde bu hareketleri yapmamaya özen gösterin

Vücut ya da beden dili hayatın bir parçası. Peki iş hayatında beden dilinin kullanımı nasıl olmalı? İş yerinde yapılmaması gereken davranışlar nelerdir?

İş yerinde bu hareketleri yapmamaya özen gösterin

İş yerindeki insanların gözünde çizmek istediğiniz profil vücut diliyle de desteklenir. Özellikle negatif etkiler oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Saygısızlık, umursamazlık ya da kabalık olarak algılanabilecek davranışlar var. İş hayatında beden dili kullanımı hakkındaki öneriler şöyle:

İş hayatında beden dilinin kullanımı:

 

Göz devirmek:

Çoğu zaman istemsiz olarak yapılan bu hareket büyük bir saygısızlık olmasa da insanlar genellikle kabalık olarak algılıyor. Memnun olmadığınız bir durumu belli etmek için daha makul bir yöntem kullanmanız gerekiyor.

 

Çapraz kollar:

Genellikle yüz ifadeniz ve bakışlarınızla desteklediğiniz iç içe geçmiş kollar bir memnuniyetsizlik ifadesidir. Karşınızdaki insan bunu saygısızlık olarak algılayabilir.

Göz teması kurmamak:

Bir iş arkadaşınızla baş başa konuşuyorsanız göz temasını kesmemek en doğrusu. Bu onu dinlediğiniz ve dikkate aldığınız anlamına gelir. Eğer konuşan taraf sizseniz yine göz teması kurmanız mühim. Çünkü diğer türlü özgüvensiz ya da yalancı konumuna düşebilirsiniz.

Tokalaşma türü:

İş yerinde sık sık tokalaşılır. Ve tokalaşmayı zayıf şekilde yapmak saygısızlıktır. Tokalaştığınız kişiyle olan samimiyet dereceniz iyi değilse göz teması ve sıkı bir tokalaşma doğru olan hareket.

Amaçsızca kağıt karalamak:

İş başındaysanız ve masada oturup öylece kağıt karalıyorsanız bu işten sıkıldığınız anlamına gelir. Ve patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın bunu fark etmesi pek de hoş olmaz. Eliniz çenenizde dalgın gözlerle çevreye bakmak da yine aynı etkiyi yaratır.

Saate çok sık bakmak:

İş ortamında sık sık saate bakmak sabırsızlık ve sıkılma göstergesidir. Eğer refleks olarak bile sık sık saate bakıyorsanız insanlar bunu yanlış anlayabilir ve saygısızlık sayabilir.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Barış Manço'yla özdeşleşmiş orkestra hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.