Kariyer
05.10.2018 - 12:06 | Son Güncelleme: 09.10.2018-16:48

İş hayatında iyi arkadaşlık ilişkileri kurmanın yolları

İş arkadaşlıkları, sosyal hayatın önemli bir parçası ve kötü arkadaşlık ilişkilerine sahip olmak çok can sıkabiliyor. Bunu engellemek için yapılabilecekler oldukça basit.

İş hayatında iyi arkadaşlık ilişkileri kurmanın yolları

Haftanın büyük bir kısmını işyerinde geçirirken o işyerindeki diğer çalışanlarının birbiri arasındaki ilişkinin önemli olmadığını söylemek hiç de mümkün değil. Öyle ki, iş arkadaşlıklarına her anlamda ihtiyacımız var ve kötü giden her iş ilişkisi gerek psikolojik gerek profesyonel anlamda zorlukları beraberinde getiriyor. Kötü ilişkileri engelleyebilmek ise pekala mümkün.

İyi iş ilişkileri daha üretken olmamızı sağlıyor. Yapılan araştırmaların sonuçları bunun en büyük kanıtı. Öte yandan mutlu ettikleri de kesin.

Çok fazla paylaşmayın

Hayatınızdaki her şeyi anlatmanızın pek de gereği olmadığının farkında olun. Çalışanlar işyerindeyken birbirini hemen arkadaş olarak tanımlayabilirken, aynı kişiyle sosyal hayat içerisinde tanışmaları durumunda o kişiden "bir tanıdık" olarak bahsetmeye yatkın oluyor. Konuştuğunuz şeylerin size karşı kullanılma ihtimalinin olduğunu unutmayın.

Sınırlara saygı duyun

İşyerleri, iletişimin oldukça yüksek olduğu konumlardır, tahmin edersiniz ki. Ne var ki, insanların bir iş yükü olduğunu da unutmamak gerek. İşyerinde çok arkadaşınız olması, işle ilgili olmayan iletişiminizin fazla olduğu anlamına gelir. Bu, enerjinizi toparlamanız ve kendinizi iyi hissetmeniz adına iyi olsa da, dikkat dağıtıcı olabilir. Eğer o an konuşamayacak kadar yoğunsanız, bunu belirtmekten çekinmeyin.

Dedikodu büyük bir tehlike

Lisede olmadığınızı unutmayın, iş arkadaşlarınız hakkında kötü konuşmayın. 

Eğer bilmek, üzerine konuşmak istemediğiniz bir şey hakkında bir iş arkadaşınız sizinle konuşmaya çalışıyorsa, konuyu nazikçe kapatabilmek oldukça faydalı olur.

Nazik bir rakip olun

Birbirinize saygı duyun, birbirinizle rekabet ederken de saygıyı ve nezaketi elden bırakmayın. Öne geçme arzusunu işyerinizdeki arkadaşlarınıza yansıtmayın.

Andaç ÜZEL

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.