Kariyer
10.10.2017 - 14:59 | Son Güncelleme: 10.10.2017-15:07

İş görüşmesi için en uygun saat...

İş görüşmesine gittiğiniz saatin işe alınıp alınmayacağınızı belirlediğini biliyor musunuz? İş görüşmesi için en uygun saatler hangileri?

İş görüşmesi için en uygun saat...

İş görüşmesine gitmeden önce özgeçmişimizi kontrol ediyor, ne giyeceğimize karar veriyor, görüşme sırasında neler konuşacağımızı hazırlıyoruz. Tüm bu hazırlıklıklar bittikten sonra artık iş görüşmesine gitmeye hazır olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta daha var.

Bir personel şirketinin yaptığı araştırma iş görüşmeleri hakkında ortaya yeni bir sonuç çıkarıyor. Bu araştırmaya göre sabah erken saatlerde gidilen iş görüşmelerinden olumlu yanıt alma ihtimali öğleden sonra yapılan iş görüşmelerine oranla daha yüksek.

Özellikle sabah saat 9 ve 11 arasında yapılan iş görüşmelerine gidenlerin yüzde 70'e yakını olumlu sonuçla dönüyor. Sabah erken saatler iş görüşmesi açısından en uygun zaman dilimi olarak tavsiye ediliyor. Sabah erken saatlerde, yoğun iş temposu henüz başlamadığı için dikkat dağınıklığı ve iş görüşmesine konsantrasyon eksikliği gibi problemlere sıklıkla raslanmıyor. Bunun yanı sıra akşamüzeri saat 5'den sonraki saatlerin iş görüşmesi için diğer bir uygun zaman aralığı olduğu belirtiliyor.

İş temposunun en yoğun olduğu öğle saatlerine mümkünse görüşme ayarlanmaması öneriliyor. Çalışanlarda stresin en yoğun hissedildiği ve zihnin en yorgun olduğu zaman aralığından biri olan öğle saatlerinde yapılan görüşmelerden olumlu dönüş alma ihtimali nir hayli düşüyor.

Aynı araştırma insan kaynakları uzmanlarının, iş görüşmesine gelen kişi hakkında olumlu veya olumsuz kararı ne zaman verdiği hakkındaki sonucunu da ortaya çıkarmış. Bu araştırmaya göre, insan kaynakları uzmanlarının neredeyse yarısı ilk 10 dakika içinde görüşemeniz hakkında bir karara varıyor. Bu yüzden insan kaynakları uzmanlarında ilk yarattığınız izlenim bir hayli önem taşıyor.

Zeynep BALİÇ

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.