Kariyer
29.08.2017 - 14:29 | Son Güncelleme: 29.08.2017-14:39

İngilizce mülakatlarda nelere dikkat edilmeli?

İş görüşmesinin İngilizce devam eden bölümü çoğu adayı heyecanlandırıyor ve bu durum görüşmenin olumsuz sonuçlanmasına neden oluyor. İngilizce mülakata nasıl hazırlanmak gerekir? Nelere dikkat edilmeli?

İngilizce mülakatlarda nelere dikkat edilmeli?

İş görüşmesi başlı başına stresli bir süreçken, bu stresi zirveye taşıyan o cümleyi duyuyoruz. "Let's continue in English" Görüşmeye İngilizce devam edelim. Günlük hayatında rahat bir şekilde İngilizce konuşabilenlerin bile mülakat sırasında sıkıntı yaşayabildiğini belirten uzmanlara göre, bu süreci doğru yöneterek heyecanı azaltmak ve doğru iletişimi kurmak mümkün. Bunun için görüşme öncesi ve görüşme sırasında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle özetleyebiliriz.

Cv'nizde doğru bilgiler yer alsın
Her Cv'de dil yeterliliği ile ilgili bilgilerin yer aldığı kısımlar oldukça önemli. Buraya bilgilerinizi doldururken dürüst davranın ve yabacı dil seviyenizi olduğu şekliyle yazın. Dil yeterliliğinizin görüşme sırasında ortaya çıkağını unutmayın.  

Cevap ezberi yapmayın
Görüşmenin İngilizce devam eden kısmında öncelikle size sorulan soruları anlamanız ve akıcı cevaplar vermeniz bekleniyor. Karşınıza çıkabilecek temel sorulara hazırlık yapmanız önemli ancak vereceğiniz cevapları ezberlemekten kaçının. Ezber yapmanız, görüşme sırasında var olan heyecanı artıracak. Bir yandan size sorulan soruyu anlamaya çalışırken, diğer yandan ezber yaptığınız cevapları düşünüyor olacaksınız. Bu ayrıca vereceğiniz yanıtları karıştırmanıza da neden olabilir ve o anki heyecanla birlikte size yöneltilen soruya alakasız bir cevap verebilirsiniz. Sorulara doğaçlama cevaplar verin. Doğaçlama gelişen sohbet size soruların soruların da şeklini değiştirebilir. 

Kusursuz İngilizce konuşmaya çalışmaktan kaçının 
Mülakat sırasında en sık yapılan hatalardan biri de kusursuz İngilizce konuşmaya çalışmak. Aksanlı konuşmayı denemek veya İngilizceniz ile insan kaynakları uzmanlarını etkilemeyi düşünmek yerine anlaşılır konuşmayı tercih edin. 

Örnek canlandırma çalışmasına hazır olun
Artık birçok iş görüşmesinin parçası haline gelen örnek vaka canlandırmalarına hazırlıklı olmak gerekiyor. Mülakat öncesinde bu konu hakkındaki daha önce yer alan örnekleri inceleyip görüşmeye öyle gidin. 

Mesleki İngilizceniz yeterli seviyede olmalı
Oldukça iyi İngilizce bilginiz olabilir, ancak çalışacağınız sektörle ilgili mesleki terimleri bilmiyorsanız bu dezavantaj yaratabilir. Örneğin medya sektöründe çalışacaksınız, medya ile ilgili terimlerin İngilizcelerini öğrenin. Bu ayrıca görüşme esnasında konuya hakim olduğunuz düşüncesini oluşturacak. 

Haber - Zeynep BALİÇ

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Timsah hangi takımın simgesidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.