Kariyer
07.11.2017 - 11:35 | Son Güncelleme: 07.11.2017-11:45

Freelance nedir? Avantajları nelerdir?

Günümüz iş hayatında freelance çalışma şekli çalışanlar için oldukça cazip görünüyor. Peki freelance çalışma şekli tam olarak ne anlama geliyor? Freelance çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Freelance nedir? Avantajları nelerdir?

Freelance çalışma; temel olarak serbest çalışmayı ifade ediyor. Günümüzde birçok çalışan yaptığı iş ve bağlı olduğu iş yeri haricinde farklı projelerde de freelance çalışarak önemli ek gelir kaynağı sağlıyor.

Freelance çalışma en rahat çalışma biçimi olarak düşünülüyor. Özellikle çalışanın tamamen kendi çalışma düzenini oluşturması açısından önemli tercih nedenlerinden biri haline geliyor. Freelance çalışan, çalışma saatlerini en verimli olduğu zamanlara göre planlayabiliyor. Ayrıca tek başına çalıştığı için de kalabalık bir ofis ortamında çalışanların en önemli problemlerinden biri haline gelen stres ve baskı gibi olumsuz durumlara maruz kalmıyor. Freelance çalışmanın avantaj yaratan pek çok noktası olduğu gibi son derece önemli dezavantajları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Freelance çalışmanın avantajları;

- Freelance çalışmanın en önemli avantajı, ev ortamında veya dışarıda, ofise göre daha rahat bir ortamda çalışma imkanı olması. Örneğin, ofiste çalışanlar yaz-kış gün boyu kapalı ortamda çalışmak zorunda olurken, freelance çalışan bir kişi deniz kenarında bile iş yapabiliyor.

- Freelance çalışan bir kişi, çalışma saatlerini kendi istediği şekilde belirleyebiliyor. Bu yüzden en verimli olduğu saatlerde özgürce çalışma imkanı buluyor. Bu durumun iş baskısını azalttığı biliniyor.

- Freelance çalışanın aslında herhangi bir kuruma ait sabit bir gelirinin olmaması gerekiyor. Ancak günümüzde bir iş yerine bağlı olarak çalışanlar da freelance olarak farklı projeleri yürütebiliyor.

- Çalışanın istediği projede yer alma özgürlüğü olduğu için de, çeşitli seçenekler arasından en verimli olacağı işleri seçme şansına sahip oluyor.

Freelance çalışmanın avantajları olduğu gibi çalışanlar açısından birçok dezavantaj oluşturan noktaları da var.

Freelance çalışmanın dezavatajları;

- Freelance çalışmanın diğer işlere göre en önemli dezavantajı sürekli ve düzenli bir işleri olmuyor. Bu durum maddi açıdan zorluk yaratıyor.

- Günümüzde freelance çalışanlar en çok anlaştıkları ücreti almakta sorun yaşıyor. Bu nedenle proje başlarken tüm şartların sözleşme ile garanti altına alınması gerekiyor.

- Freelance çalışanın emeklilik ve sağlık gibi önemli sosyal haklarını kendisinin garanti altına alması gerekiyor. 

- Ofis ortamına oranla son derece rahat çalışma koşulları olmasına rağmen eğer freelance çalışan, çalışma düzenini oturmakta sorun yaşarsa, işleri zamanında yetiştirmede zorlanıyor. Bu da iş hayatı için kötü bir referans oluyor.

En çok para kazandıran freelance işler;

- Tercümanlık: Günümüzde en sık tercih edilen freelance işlerden biri tercümanlık. Yazılı veya sözlü tercümanlık yapabiliyor ve pek çok farklı sektörler için çalışabiliyorsunuz.

- Yazarlık: Özellikle yerel gazete ve dergiler freelance çalışmak isteyenler için ideal bir seçenek. Aynı anda birkaç farklı alanda çalışarak gelir kaynağınızı artırabiliyorsunuz.

- El becerisi gerektiren işler: El becerisi gerektiren örme ve ahşap boyama gibi işler ev hanımları ve iş haricinde bol vakti olanlar için önemli bir seçenek. Ayrıca günümüzde sosyal medya aracılığıyla isminizi duyurup, aldığınız iş miktarıyla beraber gelir kaynağını da artırabiliyorsunuz. 

- Tasarım: Grafik ve web tasarım da freelance çalışma şeklinin en yaygın olduğu alanların başında geliyor. Bilgisayarınız yanınızda olduğu sürece istediğiniz yerde, istediğiniz saatte çalışabiliyorsunuz. 

- Fotoğrafçılık: Profesyonel fotoğraf bilgisine sahip olan herkes artık freelance olarak fotoğrafçılık yapabiliyor ve oldukça iyi para kazanıyor. 

Freelance yalnızca daha fazla kazanç elde etmek için başvurulan yöntemlerden biri gibi görünse de kişisel gelişime önemli katkı sağlıyor. Ancak freelance çalışma şartlarını ve sahip olduğunuz hakları net olarak öğrenip, o doğrultuda çalışmaya başlamanız gerekiyor.

Zeynep BALİÇ
 

Etiketler: ,kariyer,freelance
Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Atatürk'ün manevi kızının adı nedir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.