Kariyer
26.12.2017 - 12:53 | Son Güncelleme: 26.12.2017-13:02

Dünya şampiyonu sporcu yaşamına son vermek için gün sayıyor

2015 Doha Dünya Paralimpik Şampiyonası'nda altın, 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları'nda ise gümüş madalya kazanan Belçikalı paralimpik atlet Marieke Vervoort, yakalandığı amansız kas erimesi hastalığı yüzünden ötenazi ile yaşamına son vermek için gün sayıyor.

Dünya şampiyonu sporcu yaşamına son vermek için gün sayıyor

"Daha fazla acı çekmek istemiyorum"

The Daily Telegraph'tan Oliver Brown'a konuşan 38 yaşındaki Vervoort, ilk ötenazi anlaşmasını 2008'de imzaladığını ve yıllardır ölüm kararı için hazır olmayı beklediğini söyledi. Vervoort, "Artık ölmeye hazırım, çok acım var, benden bu kadar. Durum benim için giderek güçleşiyor. Her geçen gün daha ağır depresyona giriyorum. Daha önce hiç böyle hissetmemiştim. Görme yeteneğimi kaybediyorum. Bir optisyen, gözlerimden birinin 10'da 2, diğerinin de 10'da 1 gördüğünü söyledi. Yapabileceği bir şey olmadığını, sorunun beynimden kaynakladığını söyledi. Bir gün ardı ardına spazm geçirdim, tüm gece bir nörolog yanı başımdaydı. Epilepsi nöbeti geçirmediğimi, artık vücudun çığlık atmaya başladığını söyledi." dedi.

21 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu

Vervoort, 21 yaşına kadar basketbol oynayan, triatlonlara katılan, derin su dalgıçlığı yapan bir sporcuydu. Kas erimesinin ilk işaretleri baldırlarında başladı. Rahatsızlığı nedeniyle çoğu zaman parmak uçlarında yürümek zorunda kalıyordu. Hastalığı daha da ilerlediğinde koltuk değnekleri kullanmaya başladı. 21 yaşına geldiğinde ise iki bacağı da işlevini kaybetmişti.

Rio Olimpiyatları spordaki son günüydü

Vervoort, ikinci olarak gümüş madalya kazandığı 2016 Rio Olimpiyatları için, "Herkes bilmez ama Brezilya'daki ilk yarışımdan üç gün önce hastanedeydim. Sürekli hastalanıyor, sıvı kaybı yaşıyordum. Çok sinirlenmiştim ve yarışta ikinci oldum. Sanıyorum insan öfkelendiğinde normalden çok daha güçlü oluyor." dedi.

Hayatını ve kariyerini anlattığı iki kitap yazdı

Vervoort, tedavisi olmayan kas hastalığına rağmen kariyeri boyunca dört Paralimpik madalya kazanan bir kadın olarak yaşadıklarını anlattığı iki kitap yazdı. 2012 yılında yazdığı kitabı Wielemie: Hayat İçin Spor (Wielemie: sporten voor het leven) ve 2017 yılında yazdığı Madalyonun Diğer Yüzü (De andere kant van de medaille) kitaplarında kendisinden, hayatından ve kariyerinden bahsetti. Belçikalı atlete göre yaşamı ve spor, insanlara ilham vermeli.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Alfabemizin 25. harfi hangisidir?
A
L
B
U
D
P
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.