Kariyer
19.07.2017 - 12:07 | Son Güncelleme: 27.07.2017-17:52

CV´nizin yanına eklendiğiniz önyazıda neler yazmalı?..

İş arama sürecinde CV´nizin yanında doğru hazırlanmış bir önyazı düşündüğünden daha da önemli olabilir. Birçok şirket sadece önyazı ile yapılmış başvuruları değerlendiriyor. CV’nin yanına eklediğiniz bir önyazı size birçok kapının açılmasını sağlayabilir. İşte önyazıda yazılması gerekenler...

CV´nizin yanına eklendiğiniz önyazıda neler yazmalı?..

Hazırladığın önyazının CV’nde yer alan bilgilerle örtüştüğüne emin olun. CV’ndeki kontakt bilgilerin ile aynı iletişim bilgilerini kullanın. Önyazı ve özgeçmişinizin birbiriyle uyumlu olması çok önemlidir. Eğer elden vereceksen CV ile önyazını aynı kalite kağıtta teslim etmeye özen gösterin...

Yazı karakterini seçerken dikkat!

Yazının karakterlerini ve fontunu seçerken aşırıya kaçma.

Basit ama şık bir font seçmelisin.

Birden fazla font kullanmamaya özen göster.

Çok kullanılmayan, dekoratif fontları tercih etmemelisin.

Çok kısa ve net olun. Söyleyecekleri uzatmayın.
    
Eğer önyazını direkt iletebileceğin biri yoksa “Sayın Yetkili” diyerek başlamalı ve “Saygılarımla” diyerek bitirmelisin.
    
Başvurduğun şirkette tanıdığın bir varsa bile bunu asla ön yazında belirtmeyin.

Ön Yazı Örneği [Deneyimli]

Sayın [Alıcının Adı/Yetkili],

Dört yıllık deneyimli makina mühendisiyim. İmalat ve montaj konularındaki tecrübelerim, ISO 9001 ile ilgili bilgi ve deneyimim ayrıca ileri derecededir. Bilgisayar ve ingilizce bilgim ile şirketinizdeki işlerin düzen ve hızını arttıracağıma inanıyorum.

Şu anda çalışmakta olduğum baraj şantiyesinin yoğun kış şartları sonucunda yakında kapanacak olması nedeni ile yeni bir pozisyonda işe başlamak arzusundayım.

Başvuruma ilişkin detaylı özgeçmişim ektedir. Bulunduğum yer itibarıyla telefon ile iletişim kurma imkanım kısıtlı olduğu için cevaplarınızı e-mail ile bildirmenizi arz ederim.

Saygılarımla,

[Adınız]

 
Ön Yazı Örneği [Yeni Mezun]

Sayın yetkili,

Eğitim geçmişime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim bir pozisyonda çalışma isteğimi iletmek istiyorum. Şirketinizin yaptığı büyük projeleri yakından takip etmekteyim. Özgeçmişimin, yeteneklerimin iş tanımınıza ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

2008 yılında İstanbul Üniversitesi İnşaat mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Eğitimim süresince aldığım temel bilgiyi şantiyelerde yapılan işlerle birleştirerek inşaat mühendisliği kariyerimi geliştirdim. İçinde yer aldığım stajlar ve diğer çalışmalarım sayesinde takım çalışması ve proje yönetimi konularında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Çalıştığım özel projeler sayesinde bir çok inşaat kalemini aynı anda görme ve tecrübe edinme olanağım oldu.

Kısa vadede eğitim geçmişimin ve kişisel özelliklerimin yardımıyla şirketinize değer katmayı, uzun vadede ise aldığım eğitim doğrultusunda bütün inşaat dallarına çok iyi hakim olan, ikili insan ilişkilerinde başarılı, yaptığı işlerle kendinden söz ettiren ve her zaman gelişen teknoloji ışığında kendini sürekli yenileyen bir mühendis olmak.

Ekteki özgeçmişimin şirketinize değer katabilecek uygun pozisyonlar için değerlendirilmesini rica ediyorum. Gerekli görmeniz durumunda daha detaylı bilgi vermek için sizinle karşılıklı görüşmek isterim.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ad, Soyad

Adres, Tel, E-Mail

 

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Tac Mahal hangi ülkenin simgesidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.