Kariyer
02.05.2018 - 15:31 | Son Güncelleme: 26.07.2018-11:14

Çin hükümeti, işçilerinin beyin dalgalarını takip ediyor

Çin hükümeti, üretimleri arttırmak için hükümet destekli projelerde çalışan tüm işçilerin ve ordu mensuplarının duygu durum değişikliklerini tespit edebilmek amacıyla beyin okuma teknolojisi kullanıyor.

Çin hükümeti, işçilerinin beyin dalgalarını takip ediyor

South China Morning Post'ta yer alan habere göre hükümet, işçilerin baret ve şapkalarının içine kablosuz sensörler yerleştirerek beyin dalgalarını gözetim altında tutuyor. İşçilerin beyin dalgalarından elde edilen verileri üretimi arttırmak ve iş akışını maksimum olacak şekilde düzenlemek için kullanan yetkililer, çalışanların ruh halleri hakkında da bilgi sahibi oluyor.

 

 

Yapay zeka algoritmaları kullanan bilgisayarlara aktarır veriler, çalışanların yorgun, endişeli, öfkeli ya da enerjik oldukları zamanı tespit ediyor. Hükümete bağlı şirketler de duygusal gözetim teknolojisinin elde ettiği veriler ışığında çalışanları uygun birime yerleştirme, mola vakitleri ve mola süresinin uzunluğu gibi kararların alınmasını kolaylaştırıyor. Böylece motivasyon ve üretim maksimum düzeye çıkarılarak kar oranı arttırılıyor.

Teknoloji, 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana şirket kârlarını yaklaşık 2 milyar yuan (315 milyon ABD Doları) artırdığı gibi Devlet destekli Grid Zhejiang Elektrik Gücü projesinde de kullanılıyor.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Bir hekimin hastasını kontrol etmesi işlemine ne denir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.