Kariyer
07.12.2017 - 12:33 | Son Güncelleme: 17.01.2018-16:20

Cimriliğiyle Guinness'e giren iş kadını

'Wall Street Cadısı' lakaplı iş kadını Henrietta 'Hetty' Green dünyanın ilk iş kadınlarından biri olarak biliniyor. ABD'nin gelmiş geçmiş en zengin kadını olan Green, cimriliği sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en cimri insanı olarak girdi.

Cimriliğiyle Guinness'e giren iş kadını

Emlakçı, yatırımcı ve finansör olan Hetty Green'e, 1860 yılında ölen annesinden bugünün parasıyla 213 bin dolar, annesinden kısa bir süre sonra ölen teyzesinden bugünün parasıyla 533 bin dolar ve en son 1865 yılında ölen babasından da yaklaşık 80 milyon dolar miras kaldı. Tüm bu zenginliğin içinde daha da zengin olmak isteyen Hetty Green, ülkesindeki iç savaşı fırsata çevirerek düşük fiyatlardan hisse senetleri ve tahviller satın aldı ve miraslarını bu şekilde değerlendirdi.

Hetty Green'in halası da vefat ettikten sonra bugünün parasıyla yaklaşık 31 milyon dolarlık servetini hayır kurumlarına bağışladı. Fakat Green bu mirasta da hakkı olduğunu iddia ederek uzun süre boyunca peşini bırakmadı ve 5 senelik çaba sonucunda da mirasın 11 milyonluk bölümünü almayı başardı.

Cimriliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı'nda

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini sağlayan cimrilikleri ise şunlar: Uzun yıllar tek bir elbiseyle dolaşması, iflas eden eşini evden kovması, kalorifer veya soba yakmaktan imtina etmesi, en ucuz besinleri tüketmesi ve son olarak bacağı kırılan oğlunu hastane yerine çıkıkçıya götürmesi sonucu oğlunun bacağının kesilmesi. Bu zenginliği ve cimriliğiyle ABD'nin ünlü atasözlerinden biri olan "göründüğüm kadar zengin değilim" anlamına gelen "I'm not Hetty if I do look green" cümlesine de konu olmuştur.

81 yaşında hayata gözlerini yuman Wall Street Cadısı, öldüğünde arkasında bugünün parasıyla yaklaşık 4 milyar dolarlık bir servet bıraktı.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Basketbol milli takımımızın 12 dev adam şarkısını yapan grup hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.