Kariyer
01.12.2017 - 10:31 | Son Güncelleme: 05.12.2017-11:46

Bill Gates'ten sonra 100 milyar dolar barajını geçen ilk isim oldu

1999 yılında 100 milyar dolarlık servete ulaşan ilk insan olan Bill Gates, uzun yıllardır dünyanın en zengin insanı olarak listelerde yer alıyordu. Fakat yeni girişimlerin yükselmesi ve birçok milyarderin git gide büyümesi sonucu bu unvan el değiştirdi.

Bill Gates'ten sonra 100 milyar dolar barajını geçen ilk isim oldu

Dünyanın en zengin insanı artık Jeff Bezos

1994 yılında kurulan Dünyaca ünlü online alışveriş sitesi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti yakın zamanda tam 2,3 milyar dolar artış göstererek 100,4 milyar dolara ulaştı ve Bezos, Bill Gates'ten sonra 100 milyar dolar barajını aşan ikinci isim oldu. Bezos, 100 milyar dolar barajını aşmakla beraber dünyanın en zengin insanı unvanını da ele geçirdi. Sahibi olduğu Amazon şirketinin hisseleri de %2,6 artış gösterdi ve dünyanın en değerli 4. şirketi olma unvanını korudu.

Artışın sebebi Black Friday çılgınlığı

Jeff Bezos'un hem kişisel servetinin hem de şirketinin hisse değerinin artmasının sebebi ise geçtiğimiz günlerde yaşanan Black Friday çılgınlığı. Jeff Bezos'un, hisselerinin %17'sine sahip olduğu, dünyanın en büyük ve en yaygın kullanılan online alışveriş sitesi olan Amazon, Black Friday'i fırsata çevirerek değerine değer kattı.

Jeff Bezos kimdir?

Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'nden birincilikle mezun olan Jeff Bezos, okulu bitirdikten sonra Fitel ve D.E. Shaw şirketlerinde çalıştı. D.E. Shaw şirketinde 4 yıl içerisinde genel müdür yardımcılığına yükseldi. 1994 yılında geleceğin internet ve internet ticareti üzerine kurulacağını ön görerek buradaki görevinden ayrıldı ve Amazon'u kurdu. 1997'ye kadar birçok eyalete ve ülkeye kitap satan Amazon, 1997 yılında halka arz edilerek potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Yalnızca kitap satarak işe başlayan Bezos, şu anda Amazon'da akla gelebilecek her çeşit ürünü satıyor.

1998 yılında Google'a yatırım yapan (250.000 dolar) ilk yatırımcılardan biridir.
Amazon, Jeff Bezos'un kurduğu tek şirket değil. 2000 yılında kurulan havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin'in de kurucusudur.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Birinci Dünya Savaşı hangi yıl başlamıştır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.