Kariyer
12.10.2017 - 16:36 | Son Güncelleme: 12.10.2017-16:41

Başarısızlığı fırsata çevir

İş hayatında sürekli başarıyı sağlamak kolay olmuyor. Başarıyı elde etmek için ilk olarak başarısızlığı kabul etmen gerektiğini biliyor musun? Başarısızlığın için hüsran yaşamak yerine onu fırsata çevir.

Başarısızlığı fırsata çevir

İş hayatında iniş ve çıkışlarla dolu birçok dönemden geçiyorsun. Başarılar iş motivasyonunu ve kendine olan güveni artırırken, başarısızlıklar hayal kırıklığı yaratıyor. 

Başarısızlığın yarattığı hüsran ve hayal kırıklığı yüzünden iş verimini ve işe olan konsantrasyonunu düşürmek iş hayatı için sana hiçbir şey kazandırmayacak. Aksine bu olumsuz durumdan yalnızca sen etkileneceksin. İş dünyasının ne kadar zorlu ve rekabet dolu bir ortam olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden yaşadığın zorlu dönemi ve başarısızlığını fırsata çevir.

Başarısızlığını fırsata çevirmek için ilk olarak bu konuda yalnız olmadığını ve bu sürecin geçici olduğunu hatırla. Hem çalıştığın iş yerinde, hem de sosyal çevrende seninle aynı dönemden geçen bir sürü arkadaşın var. Herkes iş hayatının belli dönemlerinde benzer aşamalardan geçiyor. Onlarla iletişimde ol, fikir alışverişi yap. Belki o an farketmediğin bir gerçeği sana onlar hatırlatacak veya ayağa kalkman için farklı çözüm yolları sunacaklar. Güvendiğin insanların fikirlerine mutlaka kulak as.

Başarısız olduğunu düşündüğün belli bir proje de olabilir. Belki o proje senin için uygun değil veya o iş için doğru insanlarla çalışmıyor olabilirsin. Bu yüzden hemen pes etmek yerine mücadele etmeye devam et. Doğru zamanda, doğru iş sana başarıyı getirecek. Bir işe başlarken o proje ile ilgili tüm detaylar üzerinde çalışıp, farklı alternatifler üretmen de oldukça işine yarayacak. Böylece olası bir başarısızlık durumuyla daha rahat baş edebileceksin.

Başarısız olmak bir süre hayal kırıklığı yaratabilir ancak bu sürecin geçici olduğunu kendine sık sık hatırlat, böylece farklı ve yeni fikirler için daha kolay ayağa kalkabileceksin.

Zeynep BALİÇ
 

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Sabiha Gökçen havaalanı hangi ilimizdedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.