Kariyer
23.06.2017 - 10:25 | Son Güncelleme: 23.06.2017-10:28

Atık malzemelerle süs eşyası yapıyorlar

YOZGATın Sorgun ilçesi Halk Eğitim Merkezi (HEM)  Müdürlüğü 'El Sanatları Teknolojisi, Yapma Çiçek ve Sepet Örme' kursuna katılan kursiyerler, çöplere atılan reklam broşürlerinden sepet, vazo, saat, çiçek ve süs eşyası yaparak, atık kağıtları kazanç kapısına dönüştürdüler. Kursta usta öğretici olarak görev yapan Semiha Genel, Sorgun HEM ve İŞ-KUR işbirliğinde açılan kursa 25 kursiyerin katıldığını ve günde 8 saat kurs gördüklerini belirtti.

Atık malzemelerle süs eşyası yapıyorlar

DHA

Kurs öğreticisi Semiha Genel, haftada 40 saat olmak üzere toplam 792 saat sürecek kursta söğüt dallarından reklam broşürlerine, atık gazete kağıtlarından bambuya, mısır yapraklarından atık kartonlara kadar her şeyin değerlendirildiğini söyledi. Genel, "Bir zamanlar insanlarımız pazara gittiklerinde ellerinde ya sepet, ya da file olurdu.Şimdilerde onun yerini naylon poşetler aldı. Dolayısıyla sepet örme sanatı gittikçe kaybolmaya başladı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz böyle bir kurs açmakla unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin yeniden hayata geçmesinde önemli bir rol üstlenmiş oldu. Kursiyerlerimiz, atık kağıtlardan bambuya, eski gazetelerden, mısır yapraklarından ve özellikle çevremizde büyük kirliliğe neden olan marketlerin reklam broşürlerinden, onlarca çeşit süs ve hediyelik eşyalar üreterek hem atık kağıt ve çöpleri ekonomiye kazandırdılar, hem de kendilerine yeni bir kazanç kapısı buldularö dedi.

Genel, böylelikle çevre kirliliğinin de biraz olsun önüne geçtiklerine işaret ederken, "Ürünlerimizi şimdilik, kursiyerlerimizin yakınları, eş, dost, ürünlerimizi görüp tanıyanlar ve birde buraya hediyelik eşya almak için gelenler görebiliyor. Bir süre sonra üretilen ürünlere de yoğun talep olacağını düşünüyorum" dedi.

Kursiyerlerden Selcan Yılmaz ise bu sayede yeni bir meslek öğrendiğini belirtirken,"İleride hiçbir pazar sıkıntımızın kalmayacağını düşünüyorum" dedi.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.