Kariyer
15.01.2018 - 13:20 | Son Güncelleme: 24.01.2018-15:30

Altın Kitap'a giren 12 yaşındaki ilk Türk patenci Efe Çetiz

Türkiye Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda İzmir Büyükşehir Belediyespor için yarışan 12 yaşında Efe Çetin, dünya rekorunu kırarak şampiyon oldu.

Altın Kitap'a giren 12 yaşındaki ilk Türk patenci Efe Çetiz

Efe Çetiz, 12 yaş ve altı kategorisinde önceden Çek bir patenciye ait olan rekoru kırarak Altın Kitap'a girdi. Efe'nin rekoru Uluslararası Buz Pateni Birliği tarafından tescil edildi.

Efe Çetiz, çevresinde "Altın Çocuk" olarak biliniyor ve yalnızca 12 yaşında olmasına rağmen şimdiye dek 26 tanesi altın olmak üzere toplam 30 madalya kazandı. 26 yıldır düzenlenen Türkiye Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda elde ettiği başarıyla Altın Kitap'a giren ilk ve  tek türk patenci olma başarısı gösteren Çetiz, başarısını Olimpiyatlar'a taşımak istiyor.

6 yaşından beri buz pateniyle ilgilenen Efe Çetiz, "Paten kursuna gittikten belirli bir süre sonra Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün sporcu seçmeleri vardı ve iyi olanlar arasına girmeyi başardım. Kendimi geliştirmek, daha da iyi şeyler yapabilmek için çok çalıştım ve şimdi dünya rekortmeni oldum. Hedefim olimpiyatlara katılmak. İdolüm ise ABD'nin yıldızı Nahtan Chen." dedi.

Kariyerinin henüz başında olan Efe Çetiz, İtalya'da düzenlenen "Coppa Europa" turnuvasının minik erkekler kategorisinde de birinci olmuştu.

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Dağın bir noktasından kopup gelen ve sürüklendikçe kütlesi büyüyen kar parçasına ne denir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.