Kariyer
02.05.2017 - 14:47 | Son Güncelleme: 02.05.2017-14:49

"Tatlıcı dayı"nın kulübede geçen "Şeker" gibi mesaisi

Kahramanmaraş'ta 30 yıldır derme çatma bir barakada tatlı satan 72 yaşındaki Fevzi Karabörk, 6 çocuğunu 2 metrekarelik alanda kazandığı gelir ile büyüttü.

"Tatlıcı dayı"nın kulübede geçen "Şeker" gibi mesaisi

AA

Kahramanmaraş'ta 72 yaşındaki  Fevzi Karabörk'ün 30 yıldır 2 metrekarelik kulübede satışını yaptığı "Şam  tatlısı" vatandaşlardan büyük rağbet görürken, halkın "Tatlıcı dayı" diye  seslendiği Karabörk, işin sırrını soranlara "Abdest, dua ve salavat" yanıtını veriyor. 

Merkez Dulkadiroğlu ilçesinde yaşayan Fevzi Karabörk, tarihi Ulu Cami  yanında 30 yıl önce derme çatma bir kulübe, evinde yaptığı Şam tatlısını satmaya  başladı. Karabörk'ün 2 metrekare genişliğindeki kulübesi, Kahramanmaraş  Büyükşehir Belediyesince yenilenerek daha modern bir görünüme kavuşturuldu.

Aynı yerde 30 yıldır ekmeğinin peşinden giden ve buradan elde ettiği  gelirle 6 çocuk büyüten Karabörk, tatlısının sırrını soranlara "Abdest, dua ve  salavat" cevabını vermekle yetiniyor.

Karabörk, 30 yıldır bu işi yaptığını ve her sabah malzemeleri  hazırlarken abdest almadan ve salavat getirmeden elini işe sürmediğini söyledi.

Tatlılarının sırrını öğrenmek isteyenler olduğunu ancak bu zamana  kadar bunu kimseyle paylaşmadığını anlatan Karabörk, "Bu tatlının sırrını çok  sordular ama ben riya olmasın diye gizledim. 30 yıldır daha abdestsiz elimi  tatlıya atmadım. Salavat ile bunu karıştırırım. Bunun formülünün neyi varsa  salavatı şerifedir." dedi.

Karabörk, 30 yıldır aynı yerde olduğunu ve bu küçücük yerde sabırla  çalışarak 6 çocuk büyüttüğünü dile getirerek, tatlıları 1 liradan sattığını  ayrıca yazları kendi evinde ürettiği limonataların satışı ile de hayatını idame  ettirdiğini söyledi.

Bu zamana kadar hiçbir zaman para hırsına bürünmediğini ifade eden  Karabörk, "Biz para pul sormayız. Buradan herkes rızkını alır yer, parası olanlar  ödeme yapar, olmayana sormayız. Bu zamana kadar hep yalnız çalıştım. Gelen  müşteriler birini yetiştirmemi istiyor aslında. Ben de bu yüzden yeğenimi  yetiştirmeye çalışıyorum." diye konuştu.

Kent sakinlerinden Hasan Gül ise "Tatlıcı dayı"nın ürünlerini  yıllardır severek tükettiğini belirterek, "Çocukluğumuzdan beri dayımızın  tatlısını yeriz. Ben kendimi bildim bileli Ulu Cami'nin önünde bu tatlı hep olur.  Zaten bunun tadını bir kez tadanlar, sürekli gelmeye başlar." dedi.
 

Yorum Yazın
Gönder
GÜNÜN İŞ FIRSATLARI
Tüm İlanlar desteği ile
Aşağıdakilerden hangisi günlük olarak basılır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.